Türkiye’de yılda kaç girişim kapanıyor?
2022 yılında Türkiye’de 482.298 girişim kapandı: o yıl aktif olup sonraki iki yıl hiç aktif olmayan girişimler.
482.298adet
2021’e göre +59.719 adet
Kaynak: TÜİK, Girişimcilik ve İş Demografisi, · Yayım: · Kaynak ve yöntem →
Yıllara göre kapanan girişim
Girişimler · Kapanan Girişim Sayısı
Kapanan girişim, 2009–2022
adet · 2009–2022 · yıllık
2022 yılında Türkiye’de 482.298 girişim kapandı: o yıl aktif olup sonraki iki yıl hiç aktif olmayan girişimler.
Tablo görünümü
| Dönem | Türkiye |
|---|---|
| 2009 | 349.099 |
| 2010 | 352.270 |
| 2011 | 353.634 |
| 2012 | 354.677 |
| 2013 | 352.014 |
| 2014 | 342.065 |
| 2015 | 345.609 |
| 2016 | 342.720 |
| 2017 | 379.005 |
| 2018 | 370.894 |
| 2019 | 400.083 |
| 2020 | 420.795 |
| 2021 | 422.579 |
| 2022 | 482.298 |
İllere göre kapanan girişim
Girişimler · Kapanan Girişim Sayısı
İstanbul, 123.839 adet ile ilk sırada
adet · 2022 · 81 il
Tablo görünümü
| Sıra | İl | Değer (adet) | Değişim |
|---|---|---|---|
| 1. | İstanbul | 123.839 | +%19,7 |
| 2. | Ankara | 33.798 | +%18,3 |
| 3. | İzmir | 29.156 | +%17,9 |
| 4. | Antalya | 18.675 | +%16,9 |
| 5. | Bursa | 18.455 | +%14,2 |
| 6. | Konya | 12.551 | +%11,7 |
| 7. | Hatay | 11.994 | +%35,5 |
| 8. | Kocaeli | 11.266 | +%17,5 |
| 9. | Mersin | 10.863 | +%6,6 |
| 10. | Adana | 10.820 | −%1,1 |
Tamamını gör (81)
| Sıra | İl | Değer (adet) | Değişim |
|---|---|---|---|
| 11. | Gaziantep | 8.986 | −%8,9 |
| 12. | Manisa | 8.407 | +%9,7 |
| 13. | Kayseri | 7.936 | +%16,1 |
| 14. | Balıkesir | 7.801 | +%15,1 |
| 15. | Aydın | 7.739 | +%18,8 |
| 16. | Muğla | 7.465 | +%19,9 |
| 17. | Denizli | 7.405 | +%10,2 |
| 18. | Samsun | 7.053 | +%8,5 |
| 19. | Kahramanmaraş | 6.311 | +%26,7 |
| 20. | Tekirdağ | 6.234 | +%19,2 |
| 21. | Malatya | 5.900 | +%50,1 |
| 22. | Sakarya | 5.723 | +%6,8 |
| 23. | Şanlıurfa | 5.068 | −%7,9 |
| 24. | Diyarbakır | 4.883 | +%7,1 |
| 25. | Eskişehir | 4.513 | +%17,5 |
| 26. | Trabzon | 4.476 | +%13,5 |
| 27. | Afyonkarahisar | 3.857 | −%6,8 |
| 28. | Ordu | 3.611 | +%11,5 |
| 29. | Çanakkale | 3.585 | +%21,7 |
| 30. | Adıyaman | 3.389 | +%8,4 |
| 31. | Van | 2.874 | +%1,3 |
| 32. | Elazığ | 2.783 | +%11,5 |
| 33. | Kütahya | 2.730 | +%19,2 |
| 34. | Zonguldak | 2.693 | +%16,1 |
| 35. | Erzurum | 2.650 | −%1,2 |
| 36. | Edirne | 2.619 | +%12,0 |
| 37. | Tokat | 2.558 | −%4,1 |
| 38. | Aksaray | 2.538 | +%21,7 |
| 39. | Sivas | 2.494 | +%7,4 |
| 40. | Osmaniye | 2.473 | +%3,5 |
| 41. | Çorum | 2.471 | −%7,7 |
| 42. | Isparta | 2.446 | +%12,8 |
| 43. | Uşak | 2.381 | +%0,8 |
| 44. | Mardin | 2.273 | +%17,3 |
| 45. | Niğde | 2.130 | −%5,8 |
| 46. | Giresun | 2.123 | +%8,0 |
| 47. | Kırklareli | 2.078 | +%6,5 |
| 48. | Düzce | 1.919 | +%4,5 |
| 49. | Yozgat | 1.884 | −%6,9 |
| 50. | Burdur | 1.807 | +%14,0 |
| 51. | Nevşehir | 1.800 | +%6,3 |
| 52. | Yalova | 1.707 | +%11,4 |
| 53. | Kastamonu | 1.695 | +%15,9 |
| 54. | Batman | 1.668 | +%19,9 |
| 55. | Rize | 1.656 | +%16,0 |
| 56. | Amasya | 1.543 | +%9,2 |
| 57. | Karaman | 1.441 | +%5,5 |
| 58. | Kırşehir | 1.392 | +%31,2 |
| 59. | Kırıkkale | 1.385 | −%5,3 |
| 60. | Bolu | 1.292 | +%8,4 |
| 61. | Karabük | 1.258 | +%15,3 |
| 62. | Şırnak | 1.060 | +%20,7 |
| 63. | Erzincan | 1.058 | −%5,0 |
| 64. | Bingöl | 1.044 | +%19,2 |
| 65. | Bitlis | 993 | −%1,3 |
| 66. | Sinop | 990 | +%19,9 |
| 67. | Ağrı | 965 | −%16,7 |
| 68. | Bartın | 933 | +%19,3 |
| 69. | Bilecik | 910 | +%15,8 |
| 70. | Artvin | 893 | +%23,7 |
| 71. | Siirt | 879 | +%11,3 |
| 72. | Çankırı | 852 | +%4,3 |
| 73. | Kars | 778 | +%6,1 |
| 74. | Muş | 770 | +%2,5 |
| 75. | Kilis | 710 | −%9,8 |
| 76. | Hakkari | 665 | +%6,4 |
| 77. | Iğdır | 612 | +%3,4 |
| 78. | Tunceli | 511 | +%19,1 |
| 79. | Gümüşhane | 491 | +%22,8 |
| 80. | Ardahan | 368 | +%11,9 |
| 81. | Bayburt | 296 | −%3,0 |
Bu grafik ne anlatıyor?
- Türkiye’de kapanan girişim 2022 yılında 482.298 adet oldu; 2021 yılına göre %14,1 arttı (59.719 adet).
- 81 il içinde ilk üç: İstanbul (123.839), Ankara (33.798), İzmir (29.156); ilk üçün payı %38,7.
- 2012–2022 arasında toplam %36,0 arttı (127.621 adet); seri dalgalı bir seyir izliyor.
- 2022 değeri serideki en yüksek değer; en düşük 2014 (342.065 adet).
Karşılaştır
İlgili sorular
Kaynak ve yöntem
- Kaynak
- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)
- Referans dönemiVerinin ait olduğu zaman aralığıdır; yayın tarihinden farklıdır.
- Yayın tarihi
- Sistemimize son aktarımVerinin TÜİK’ten Veri Atlası’na en son alındığı tarihtir.
- Orijinal kaynak
- veriportali.tuik.gov.tr/tr/press/54058(yeni sekme)
- Lisans
- CC BY 4.0 · kaynak veri: TÜİK Yasal Uyarı(yeni sekme)
Nasıl hesaplandı?Hata bildir(yeni sekme)
- Ölen girişim: Ölüm: Girişimin t referans yılı için ölümü, t yılında aktif olup, t+1 ve t+2 yıllarında aktif olmaması ile ifade edilmektedir. (Kaynak: TÜİK, Girişimcilik ve İş Demografisi metaverisi, “İstatistiksel Kavramlar ve Tanımlar”) Son yıl: Bir girişimin kapandığı, sonraki iki yıl hiç faaliyet göstermediği görüldüğünde kesinleşir; bu yüzden kapanan girişim serisi yeni girişim serisinden iki yıl geride biter. (Kaynak: Veri Atlası, TÜİK’in ölüm tanımından) Revizyon: Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin Avrupa İş İstatistikleri 2019/2152 sayılı yönetmeliğinde yaptığı düzenleme çerçevesinde yürütülen uyumlaştırma çalışmaları kapsamında, Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri’nde gerçekleştirilen revizyona bağlı olarak, Girişimcilik ve İş Demografisi göstergeleri de revize edilmiştir. (Kaynak: TÜİK, Girişimcilik ve İş Demografisi, 2024 haber bülteni) TÜİK: “Üretilen istatistikler için revizyon öngörülmemektedir. Yapısal İş İstatistikleri’nde gerçekleştirilecek bir revizyon durumunda, İş Demografisi göstergelerinin de revize edilmesi söz konusudur.” (Girişimcilik ve İş Demografisi metaverisi). Uygulamada her bülten bütün seriyi yeniden yazıyor: Aralık 2025 bülteninde Avrupa İş İstatistikleri uyumlaştırmasıyla 2009–2023 yeniden hesaplandı (2020 ölen girişim sayısı 321.837’den 420.795’e, %30,7 yukarı). Sayfa her zaman TÜİK’in son bülteninin bütün serisini gösterir; geçmiş bir yılın değeri yeni bültenle değişebilir.
Bu sayfa TÜİK yayımlarından otomatik güncellenir; aktarım ve hesaplama hataları Veri Atlası’na aittir, TÜİK’e atfedilemez. Veri nasıl alınır?
Nasıl hesaplandı?
Ölen girişim: Ölüm: Girişimin t referans yılı için ölümü, t yılında aktif olup, t+1 ve t+2 yıllarında aktif olmaması ile ifade edilmektedir. (Kaynak: TÜİK, Girişimcilik ve İş Demografisi metaverisi, “İstatistiksel Kavramlar ve Tanımlar”) Son yıl: Bir girişimin kapandığı, sonraki iki yıl hiç faaliyet göstermediği görüldüğünde kesinleşir; bu yüzden kapanan girişim serisi yeni girişim serisinden iki yıl geride biter. (Kaynak: Veri Atlası, TÜİK’in ölüm tanımından) Revizyon: Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin Avrupa İş İstatistikleri 2019/2152 sayılı yönetmeliğinde yaptığı düzenleme çerçevesinde yürütülen uyumlaştırma çalışmaları kapsamında, Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri’nde gerçekleştirilen revizyona bağlı olarak, Girişimcilik ve İş Demografisi göstergeleri de revize edilmiştir. (Kaynak: TÜİK, Girişimcilik ve İş Demografisi, 2024 haber bülteni) TÜİK: “Üretilen istatistikler için revizyon öngörülmemektedir. Yapısal İş İstatistikleri’nde gerçekleştirilecek bir revizyon durumunda, İş Demografisi göstergelerinin de revize edilmesi söz konusudur.” (Girişimcilik ve İş Demografisi metaverisi). Uygulamada her bülten bütün seriyi yeniden yazıyor: Aralık 2025 bülteninde Avrupa İş İstatistikleri uyumlaştırmasıyla 2009–2023 yeniden hesaplandı (2020 ölen girişim sayısı 321.837’den 420.795’e, %30,7 yukarı). Sayfa her zaman TÜİK’in son bülteninin bütün serisini gösterir; geçmiş bir yılın değeri yeni bültenle değişebilir.
- Geçici veri
- Kurumun daha sonra revize edebileceği ilk yayımdır.
- Revizyon
- Daha önce yayımlanmış bir verinin sonradan düzeltilmesidir.